Przesiewowy test SARS-CoV2(COVID-19) dostępny tutaj.

Co oznacza ujemny wynik testu na HIV?

Ujemny wynik testu oznacza, że w badanej krwi nie znaleziono przeciwciał przeciw wirusowi HIV ani antygenu tego wirusa. Jeśli w ciągu trzech miesięcy poprzedzających wykonanie testu osoba nie znalazła się w sytuacji, która mogłyby doprowadzić do zakażenia HIV, to wynik ujemny oznacza, iż badany nie jest zarażony HIV. Jeżeli jednak norma ta nie została zachowana (nie upłynęło 12 tygodni od ostatniej ryzykownej sytuacji sprzyjającej zakażeniu), to wynik testu nie jest pewny i należy powtórzyć badanie po upływie trzech miesięcy.

Co oznacza dodatni wynik testu na HIV?

Dodatni wynik testu przesiewowego

Zdarza się, że niezakażona HIV osoba otrzymuje wynik dodatni w teście przesiewowym. Taka sytuacja może być spowodowana ciążą, ostrymi infekcjami wirusowymi, szczepieniami, chorobami autoimmunologicznymi itp.Dodatni wynik testu przesiewowego nie jest ostatecznym wynikiem - zawsze musi zostać skontrolowany przy pomocy testu potwierdzenia (tzw. western blot), który niezwłocznie należy wykonać.Testy potwierdzenia wykonuje kilka specjalistycznych laboratoriów w Polsce.

UWAGA! Nie powinno się wykonywać testu potwierdzenia bez wcześniejszego wykonania testu przesiewowego.

Dodatni wynik testu potwierdzenia

Informuje, iż u badanej osoby rozpoznano zakażenie wirusem HIV.

W takiej sytuacji natychmiast należy zgłosić się do poradni prowadzącej leczenie ARV. Rejestracja nie wymaga skierowania. Lista polskich placówek znajduje się na stronie internetowej www.aids.gov.pl.

PAMIĘTAJ!

  • Osoba, u której potwierdzono zakażenie HIV ma obowiązek poinformowania o nim swojego partnera/partnerki seksualnej.
  • Osoby zakażone HIV podczas wszystkich kontaktów seksualnych powinny stosować prezerwatywy.
  • W codziennych kontaktach towarzyskich i zawodowych nie ma ryzyka przeniesienia HIV.
Bądź odpowiedzialny - za siebie i innych...

Chroń siebie i innych przed wirusem HIV. Pamiętaj - będąc nieświadomym zakażenia HIV narażasz nie tylko siebie, ale również zdrowie i życie swoich najbliższych. Nie czekaj, podejmij działanie - bądź odpowiedzialny.

Przebadaj się, zanim będzie za późno

Problem HIV naprawdę dotyczy każdego z nas...

Oni już to zrobili...